„SZTUKA W SŁUŻBIE DUCHA I CIAŁA”, projekt zrealizowany w 2017 roku.

Fundacja SZTUKA DLA ŻYCIA jako główny cel stawia sobie działania wokół KULTURY i SZTUKI jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu. Poprzez realizację zadania „SZTUKA W SŁUŻBIE DUCHA I CIAŁA” chcemy stworzyć miejsce do rozwoju twórczych pasji i talentów, adresowane do osób, które walczą zarówno z chorobą onkologiczną, jak i wykluczeniem społecznym. Działania artystyczne będą rodzajem terapii przez sztukę, mają skłonić chorych do wyjścia z domu, podnieść ich jakość życia, wiarę w siebie i własne talenty, pokazać im nowe perspektywy, dać poczucie wspólnoty i wsparcia, rozbudzić aktywne uczestnictwo w kulturze.

Zajęcia artystyczno – terapeutyczne dają szansę chorym na pozbycie się poczucia izolacji, na bycie twórcą, by poprzez sztukę dać wyraz swoim doświadczeniom, emocjom i marzeniom. SZTUKA i związane z nią zajęcia artystyczne mają być holistyczne, wzmacniające uczestników zarówno od strony duchowej jak i fizycznej. Stąd pomysł na zróżnicowanie zajęć na: fotograficzne, rękodzielnicze, sztukę jogi, psychoterapię. Zajęcia mają mieć charakter otwarty, uczestnicy będą z nich korzystać nieodpłatnie. Jest to ważna kwestia, by każdy niezależnie od statusu finansowego mógł w nich uczestniczyć.

Zajęcia: 27 marca  do 17 czerwca.

Miejsce: Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu

Końcowym efektem projektu był wernisaż prac artystycznych uczestników zajęć (prace rękodzielnicze, wystawa fotografii), prezentacja kalendarza na 2018 rok oraz pokaz projektu solowego Moniki Wachowicz pt. V.
Zakończenie projektu wraz ze spektaklem odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta.

Współfinansowano ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

Projekt realizowany przy współpracy Gminy Miasto Kołobrzeg i Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu.

Kalendarz na 2018 rok powstały podczas naszych zmagań fotograficznych.

 

ZOBACZ WYWIAD

w służbie ducha i ciała

Autorką zdjęcia na plakacie jest Joanna Nowicka.

 

Podsumowanie projektu “SZTUKA W SŁUŻBIE DUCHA I CIAŁA” z dnia 17.06.2017:

Fundacja Sztuka dla Życia
im. Marty Paradeckiej
Sowińskiego 29/26, 40-018 Katowice
sztukadlazycia@wp.pl

 Fundacja Sztuka Dla Życia - facebook