Fundacja SZTUKA DLA ŻYCIA

Fundacja SZTUKA DLA ŻYCIA im. Marty Paradeckiej

Naszą misją jest działanie wokół KULTURY i SZTUKI jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu.
“Jeśli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa, wędrowanie pozornie bez celu błądzenie po omacku, żebyś nie tylko oczami ale także dotykiem poznał szorstkość ziemi i abyś całą skórą zmierzył się ze światem(…).”
Zbigniew Herbert.

Nasze cele:

 • Działalność integrująca osoby zdrowe, chore i niepełnosprawne przez różne formy sztuki.
 • Działalność w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia, w szczególności osób dotkniętych chorobami nowotworowymi.
 • Działalność na rzecz kobiecości jako wartości kulturowej.
 • Działalność artystyczna w zakresie teatru, literatury, muzyki, sztuk wizualnych, plastycznych, fotografii, filmu i multimediów.
 • Ochrona dziedzictwa kulturowego.
 • Działalność oświatowa i naukowa.
 • Dobroczynność.

Zarząd Fundacji

  • Prezes: Monika Wachowicz
  • Wiceprezes: Małgorzata Wachowicz

Rada Fundacji:

  • Przewodnicząca: Katarzyna, Maria Pryc

Członkowie Rady:

  • Elżbieta, Alina Wojnarowska
  • Magdalena, Anna Wilk
  • Tomasz, Andrzej Paradecki

Logo Fundacji zaprojektowała Joanna Marchewka.

Monika Wachowicz, Prezes – aktorka Teatru A Part, instruktor teatralny i pedagog, organizatorka imprez teatralnych, prowadzi Studio Ciała i Emocji, koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part; prowadzi Studio Aktorskie Teatru A Part. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w Wydziale Nauk Społecznych. W 2020 ukończyła kurs „Ewolucja w kulturze”, Emocje: Ujęcie Interdyscyplinarne w Wydziale Antropologii w Copernicus College w Krakowie oraz kurs „Historia sztuki w praktyce” organizowanego przez Galerie Sztuki Współczesnej w Opolu. Moją pasją jest teatr, uwielbiam podróże i możliwość poznawania ludzi. “Prowadzenie fundacji SZTUKA DLA ŻYCIA im. Marty Paradeckiej to dla mnie dar!”

Małgorzata Wachowicz, Wiceprezes – Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Śląskim, psychoterapeutka, pracuje na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym z osobami po kryzysach psychicznych, prowadzi indywidualną praktykę terapeutyczną. Interesuje się fotografią oraz psychoanalizą.

Małgorzata Wachowicz

Katarzyna Pryc, Przewodnicząca – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Przez wiele lat aktorka Teatru Cogitatur i Teatru A Part. Od 2006 roku kieruje Kinoteatrem Rialto i kreuje jego profil artystyczny. Szczególnie interesuje ją synergia sztuk, co w praktyce oznacza organizację wydarzeń łączących film, muzykę, teatr, sztuki wizualne i literaturę. Prywatnie niepohamowana konsumentka kultury, miłośniczka jogi, leśnej jazdy na rowerze i narciarstwa. Ceni wieloletnie związki i przyjaźnie.

Elżbieta Wojnarowska – z wykształcenia pedagog, tłumacz języka migowego. Dotychczas związana z organizacjami pozarządowymi, których cele statutowe były realizowane w obszarze edukacji oraz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Na codzień matka dwójki dzieci. Zawsze stara się odpowiadać na potrzeby rodziny. Strateg i logistyk, animator dnia codziennego. Cieszący się ze swoich okruchów życia. 

Elżbieta Wojnarowska
Magdalena-Wilk

Magdalena Wilk – jestem szczęśliwą mamą Lenki – to dla mnie największe życiowe wyzwanie. Cenie sobie kontakt z drugim człowiekiem – uczy mnie to życiowej otwartości, wyrozumiałości i pokory. Przyjaciele mówią, że jestem pogodna i pomocna…ufam, że to prawda.

Tomasz Paradecki – “Kim jesteś? Kim jestem?… ” Przeglądam się w twarzach tych, których spotkałem. To, co mnie buduje to miłość. To, co mnie dziś karmi to praca w nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa. To, w czym dostrzegam sens to Sztuka dla Życia. Jestem niepoprawnym optymistą. W każdym razie niepoprawnym. Uczę się być Tu i Teraz.”

Marta Paradecka

Marta Paradecka (ur.24.07.1979 – zm.12.01.2018).
Marta założyła fundacje SZTUKA DLA ŻYCIA w 2016r.
W ramach fundacji zrealizowała w roku 2016 projekt “KIM JESTEŚ – KIM JESTEM – przeglądam się w twarzach moich przodków“, dotyczył on dziedzictwa kulturowego, w prezentacji uczestnicy warsztatów zabrali widzów w teatralną podróż w przeszłość swoich rodzin;
natomiast w roku 2017 projekt „SZTUKA W SŁUŻBIE DUCHA I CIAŁA“,zorganizowała w nim bezpłatne zajęcia artystyczno – terapeutyczne adresowane do osób chorych onkologicznie, które były rodzajem terapii przez sztukę. Tę sztukę, która towarzyszyła Marcie na każdym etapie życia”).

Wystąpiła w kilku spektaklach Teatru IOTA : „Pieśń o chlebie” “Gniazdo -ptaki ziemi niczyjej”, “Gry medialne”, “Westchnienie”, “Pod gołym niebem”. Z tym ostatnim przedstawieniem wzięła udział w projekcie “POD GOŁYM NIEBEM/OUTDOORS 2009” z prezentacjami spektaklu w Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii i Polsce (w okresie 28 sierpnia – 06 października 2009).
Była aktorką Teatru COGITATUR i współzałożycielką Teatru A PART w Katowicach. W COGITATUR zagrała m.in. w przedstawieniach „W hołdzie Ekspresjonistom” i „Aztec Hotel”. Grała w „Feminie”, współtworzyła widowisko „El Niňo” i projekt „Extracts”.
Zorganizowała festiwal teatralny w Połczynie Zdroju – POŁCZYŃSKIE IMPRESJE TEATRALNE, na który pomysł, jak sama mówiła, wziął się z jej głowy i z jej serca. W Połczynie prowadziła szkółkę szczudlarstwa, teatr młodzieżowy FREE EMOTION, PUDEŁKO MARZEŃ i teatrzyk dziecięcy. W Kołobrzegu, w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr KONTAKT , z którym zrealizowała m.in. eksperymentalną formę teatralną – Szczudłodram.
KONTAKT wziął udział m.in. dwukrotnie w Triadzie Teatralnej w Dębnie, XI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO – CONTRA w Szczecinie, XV Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych BRAMAT 2014 w Goleniowie.

Ukończyła Podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Jej spektakl dyplomowy “ODLOTY”, zaprezentowany 27 kwietnia 2014 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu otrzymał ocenę najwyższą, a teatr zaproszono do ponownej prezentacji w PWST we Wrocławiu. Marta prowadziła w RCK warsztaty szczudlarskie, organizowała spektakle, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Była zwolennikiem idei, która za główny cel stawia sobie działania wokół KULTURY i SZTUKI jako wartości nadających głębszy sens ludzkiemu życiu. Była organizatorem wielu akcji artystycznych, pomagała i wspierała, ubarwiała, inspirowała, sztuka towarzyszyła jej na każdym kroku.

Fundacja Sztuka dla Życia
im. Marty Paradeckiej
Sowińskiego 29/26, 40-018 Katowice
sztukadlazycia@wp.pl

 Fundacja Sztuka Dla Życia - facebook